برق صنعتی

برق صنعتی ؛ ولتاژ و جریان در حد بالا

فهرست مطالب

هدف برق صنعتی اثرگذاری بر نحوه ایجاد، پایش و تعمیر مدارهای الکتریکی یا الکترونیکی در مقیاس صنعتی است. این علم به نوعی پایه دانش لازم برای توسعه چنین مدارهایی نیز بوده و تخصص در آن می‌تواند منجر به داشتن دید روشنی نسبت به این مدارها شود. هر بخش در این حیطه مانند هر قطعه در یک مدار برای هدف خاصی ایجاد شده و وظیفه خاصی در جهت پایش، تعمیر و توسعه را بر عهده دارد. تفاوت اصلی برقی صنعتی با سایر حیطه‌های برق نوع مداری است که با آن مواجه خواهد شد.

در اینجا بخوانید:دوربین مدار بسته گنبدی

مدارهای صنعتی با مدارهای خانگی از نظر میزان باری که تحمل می‌کنند فرق دارند. اکثر مدارهای خانگی بین پانزده تا بیست آمپر جریان دارند و در برخی موارد حداکثر بین سی تا پنجاه اما در برق صنعتی این میزان بین صد تا پانصد آمپر است! این تفاوت کاملاً چشمگیر است و دقیقاً به همین خاطر است که نحوه مواجهه با این نوع مدارها و اصول و قواعد آن متمایز است. در مورد ولتاژ هم بسته به اینکه در کدام کشور مشغول به کار باشید، برق خانگی یا صد و ده ولت است یا دویست و بیست ولت. با توجه به نقش زیر متوجه خواهید شد که در اکثر کشورها ولتاژ دویست و بیست ولت مناسب مصارف خانگی است و در ایران نیز قاعده همین است. اما در مورد برق صنعتی استانداردهای جهانی حاکم نیستند و بسته به نوع صنعت، ولتاژ ها و بارهای متفاوتی استفاده می‌شوند.

برق صنعتی

امنیت رکن اصلی برق صنعتی

برق صنعتی و تجهیزاتی که حول آن شکل می‌گیرند، اساساً از نظر ایمنی پیچیدگی بیشتری دارند چون حفظ امنیت در مدارهایی با ولتاژ و جریان بالا، امر بسیار مهم و حیاتی است. لازم به ذکر است که گاهاً مبانی برق صنعتی در فضای ساختمان نیز کاربرد دارند. مثلاً برای نیروبخشی به تجهیزاتی همچون آسانسور، از همان قواعد و اصول مدارهای صنعتی استفاده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *