راهنمای روشنایی: نکات تخصصی برای خانه ای که دارای نور کافی است

فهرست مطالب

راهنمای روشنایی: نکات تخصصی برای خانه ای که دارای نور کافی است

 

وارد هر فروشگاه سخت افزار که می شوید ردیف هایی پر از لامپ های متنوع به شما ارائه می شود. رشته ای یا فلورسنت؟ 40 وات یا 100 وات؟ نور زرد یا نور آبی؟ به طریقی، طی چند سال گذشته، بازدید از فروشگاه محلی برای خرید لامپ جدید که کاری آسان و پنج دقیقه ای می باشد به یک رویداد ناامید کننده تبدیل شده است. اما، می گوییم، دیگر کافیست! انتخاب لامپ به این سختی نیست، بنابراین راهنمای جامعی را برای اطمینان از داشتن چراغ های مناسب برای هر منطقه در خانه خود تهیه کرده ایم.

بیایید با اصول اولیه شروع کنیم: رشته ای، فلورسنت یا LED؟ هر نوع لامپ مزایا و محدودیت های خاص خود را دارد و انتخاب اینکه از کدام سبک در خانه استفاده کنید واقعاً سلیقه شخصی است.

  • لامپ های رشته ای گونه ای هستند که در اثر گرم شدن جریان الکتریکی یک رشته فلزی می درخشند. آنها ارزان قیمت هستند و دارای کیفیت نوری خوبی هستند(که برای گرم شدن رنگ پوست بسیار گرم است)، اما در اثر گرما سریع می سوزند و از فروشگاه ها خارج می شوند – حتی اگر ممنوعیت نور رشته ای با دستور دولت بود در دسامبر لغو شد. همچنین می توان از آنها به راحتی با کلیدهای کم نور استفاده کرد و رنگ های متنوعی دارد.رنگ های مورد علاقه ما: کهربا (که باعث ایجاد درخششی یادآور آتش یا شعله باز می شود)، آبی روشن (که رنگ زرد را فیلتر می کند تا یک نور سفید بسیار واضح ایجاد کند) و صورتی (که از پوست های طبیعی به زیبایی جلوه می دهد).
  • چراغ های فلورسنت لامپ های تخلیه گاز هستند که از برق برای تحریک بخارات جیوه استفاده می کنند. CFL ها (چراغ های فلورسنت جمع و جور) برای خانه عالی هستند زیرا به راحتی خراب نمی شوند و مدت زیادی دوام می آورند، اما غالباً دارای گچ اندکی سبز رنگ هستند که باید مراقب آنها باشید. رنگ نور باید روی بسته بندی درج شود. یافتن این موارد برای نورگیرها دشوارتر است (زیرا فقط از 30٪ -100 $ و نه 0٪ -100٪ می تواند باشد)، اما برخی از CFL ها کار می کنند و روی بسته بندی نشان داده می شوند.
  • چراغ های دیود ساطع کننده نور (LED) دستگاه های نیمه هادی هستند که با عبور جریان الکتریکی از آنها می درخشند. از آنجا که نور در یک طول موج رخ می دهد، می توانید به راحتی با رنگ بازی کنید، چیزی که روی بسته بندی نشان داده خواهد شد. LED ها کم مصرف ترین لامپ هستند (و تا 16 برابر بیشتر از لامپ های رشته ای دوام می آورند) ، اما گران ترین آنها نیز هستند. در آخر، شما می توانید LED های کم نور را خریداری کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تفاوت این لامپ ها، به این مقاله نیویورک تایمز مراجعه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع لامپ ها (از بازتابنده تا کره زمین و هر آنچه در این بین است)، به این راهنمای خرید نگاهی بیندازید. و اگر به فکر سرمایه گذاری در دیمرها هستید، در اینجا دستورالعمل های عالی DIY آورده شده است.

حالا که تمام شد، بیایید به سراغ وات برویم. وات واحد استاندارد اندازه گیری الکتریسیته است. برای روشنایی، سه سطح اساسی وجود دارد: روشنایی خلقی (حدود 40 وات) ، روشنایی موضعی (حدود 100 وات) و روشنایی بین یا متوسط (غالباً 60-75 وات). اکثر بسته ها فقط این اعداد رشته ای را ارائه می دهند، اما برای محاسبه وات فلورسنت یا LED معادل، فقط وات رشته ای را بر چهار تقسیم می کنیم. بنابراین، اگر به دنبال روشنایی خلقی هستید که 40 وات روی یک لامپ رشته ای است، به دنبال LED های 10 واتی باشید.

گرچه این اطلاعات عالی است، اما همه ما قبلاً نکته خلق و خوی در مقابل روشنایی موضعی را شنیده ایم، بنابراین می خواهیم کمی دقیق تر به مسائل نگاه کنیم. از چه واتی در چراغ سقفی استفاده کنید؟ در چراغ ایوان چطور؟ برای نکات مفید با مدیر موسسه روشنایی GE مری بث گوتی تماس گرفتیم، بنابراین برای خرابی به ادامه مطلب مراجعه کنید.

– نور بالای سر سالن راهروها را به شدت روشن نگه دارید زیرا نور به طور طبیعی کم می شود. ما در صورت وجود چند فیکسچر یا یک فیکسچر با چندین لامپ، دو یا سه لامپ 50 واتی را پیشنهاد می دهیم. برای یک لامپ ثابت، 80-100 وات را امتحان کنید.

–  نور یوان ماری بث پیشنهاد می کند “چراغ های هالوژن در محدوده 20 وات باید برای یک مسیر مناسب باشد” بنابراین در راه رفتن به خانه کور نمی شوید. با این حال، “برای چراغ های حمل و نقل و یا فانوس های [در ایوان] ، آن را تا 40 یا 60 وات برآورد کنید.”

– چراغ های توکار را در حدود 60 وات نگه دارید تا از تبدیل آنها به نورافکن جلوگیری کند.

– چراغ خواب ها 50-60 وات برای کارهای شبانه مانند خواندن کتاب یا مرور یادداشت ها بهترین است. اما، برای جلوگیری از اینکه در اتاق تاریک بیش از حد روشن به نظر می رسد، مطمئن شوید که سایه لامپ شما لامپ را از دید مستقیم چشم محافظت می کند.

– چراغ های رومیزی هنگام کار روی میز، می خواهید مطمئن شوید که چشم خود را خسته نمی کنید و بهترین راه برای این کار یافتن چراغ رومیزی تقریباً با همان وات صفحه نمایش کامپیوتر است. برای اتاقی با نور طبیعی مناسب باید حدود 60 وات باشد. برای اتاقی با پنجره کم / بدون نور، چراغ رومیز ی 60 وات را با چراغ های هوای محیط متعادل کنید یا آن را تا 75 وات برآورد کنید.

– لامپ های ‘Boob’ این لامپ های سقفی معمولی (دارای سایه گنبدی) اغلب دارای پوشش های مات بیشتری هستند، بنابراین پیشنهاد می کنیم از یک چراغ 75 واتی استفاده کنید.

– چراغ آشپزخانه آشپزخانه باید روشن باشد زیرا شما با چاقو و سایر مواد پخت و پز کار می کنید. برای آشپزخانه های تاریک و وسایل مات، 100 وات را امتحان کنید. اگر نور طبیعی زیادی دریافت می کنید، سعی کنید از یک لامپ 80 وات کمی کم نور استفاده کنید.

– چراغ های دیوارکوب حمام این چراغ های حمام را در حدود 60-80 وات نگه دارید (اما این قابل تقسیم است). بنابراین دو لامپ 40 واتی در یک جفت یا مثلا سه لامپ 30 واتی بالای آینه). چراغ های صورتی به شما کمک می کنند تا از رنگ پوست شما تعریف شود، اما مری بث همچنین به ما یادآوری کرد که “آرایش در نورهای مختلف متفاوت است. بیرون رفتن برای یک مراسم عصرگاهی که نور آن را تحت فشار قرار می دهد محیط گرم تری خواهد بود، در حالی که رفتن به دفتر کار تن خنک تری دارد”. بنابراین، اگر لامپ رنگی گرم انتخاب می کنید، به یاد داشته باشید وقتی در دفتر کار هستید آرایش شما کمی متفاوت به نظر می رسد.

– لوستر اتاق ناهار خوری برای بهترین نتیجه، وات کل لوستر اتاق غذاخوری را بسته به اندازه اتاق بین 200-400 وات نگه دارید. بنابراین، این امر می تواند به معنای دو لامپ 100 واتی، چهار لامپ 60 یا 75 واتی، هشت لامپ 50 واتی و غیره باشد.

به طور کلی، می توانید متراژ یک اتاق را در 1.5 ضرب کنید تا مقدار کل وات مورد نیاز برای نورپردازی مناسب فضا را دریابید. برای روشنایی موضعی، می توانید آن ضریب را به 2.5 برسانید. و به یاد داشته باشید که همیشه باید فیکسچر را بررسی کنید تا ببینید حداکثر وات مجاز چه مقدار است زیرا بیش از این تعداد می تواند بسیار خطرناک باشد.

اطلاعات بیشتری می خواهید؟ این نکات اضافی مربوط به نورپردازی را بررسی کنید و برای برخی از پیشنهادات عالی در مورد نورپردازی برای هر اتاقتان، نمایش اسلایدی زیر را ورق بزنید!(+)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *