روشنایی داخلی اتاق

روشنایی داخلی اتاق به اتاق و نکات مربوط به روشنایی داخلی

فهرست مطالب

اثرات روانشناختی و فیزیولوژیکی نور

روشنایی داخلی اتاق مسئله مهم است که اغلب دست کم گرفته می شود. علاوه بر اینکه تأثیر زیادی بر زیبایی و عملکرد دارد، می تواند تأثیرات عمیقی بر روحیه، احساسات و سلامتی شما بگذارد. هرچه روزها کوتاه و کوتاه تر می شوند و به روزهای تاریک پاییز و زمستان نزدیک شویم، تأکید بر اهمیت نورپردازی داخلی ما بسیار مهم است.

چگونه می توان برای شادی و بهره وری بیشتر نور خانه خود را تغییر داد؟ خوشبختانه، تحقیقات علمی زیادی در مورد تأثیرات نور وجود دارد که می تواند به طراحی روشنایی منزلتان کمک کند. به جای بازسازی خانه، شاید فقط به یک تغییر جزئی در طرح روشنایی خود نیاز داشته باشید.

احساسات (مثبت و منفی) تحت نور شدید با شدت بیشتری احساس می شوند.

نور بیش از حد در شب، از جمله رسانه های الکترونیکی، می تواند مشکلاتی را در خواب ایجاد کند و اختلالات خواب را تشدید کند (برای مقابله با اثرات منفی نور آبی، نصب لوکس روی دستگاه های الکترونیکی خود را در نظر بگیرید).

دانش آموزان و کارگران وقتی نور طبیعی بیشتری دارند (نور روز) از سلامت، شادی و بهره وری بالاتری برخوردار هستند. “روشنایی روز همچنین هزینه های آب و برق را کاهش می دهد و رفاه حال ساکنان ساختمان را بهبود می بخشد.”

در یک مطالعه که در آن رنگ و روشنایی کلاسهای مدرسه را تغییر داده و روشنتر کرده بودند دانش آموزان سرحال و شاداب دیده می شدند. “به گفته پروفسور ولفارفت مقادیر اندکی از انرژی الکترومغناطیسی که نور را ترکیب می کند، یک یا چند انتقال دهنده عصبی مغز را تحت تأثیر قرار می دهد، مواد شیمیایی که پیام ها را از عصب به عصب و از عصب به عضله منتقل می کنند” (NYT).

همچنین مطالعاتی بر روی موش ها و سایر پستانداران انجام شده است که نشان می دهد نور بر روی ملاتونین تأثیر دارد، که مشخص شده برای تعیین میزان تولید سروتونین در بدن، یک انتقال دهنده عصبی وجود دارد که بر خلق و خو ، رفتار ، اشتها ، خواب ، حافظه و میل تأثیر می گذارد.

برای بهبود روابط در خانه و داشتن خوابی راحت ممکن است یک تغییر در نور داخلی راه حل مناسبی باشد.

نورپردازی هم هنر است و هم علم – می تواند بر روحیه، اشتها و خواب ما تأثیر بگذارد. برای اجرای یک استراتژی روشنایی موثر برای خانه خود، به یک متخصص حرفه ای نیاز دارید که سیستم های الکتریکی و طراحی روشنایی را کاملاً بشناسد. . علاوه بر دانش فنی مورد نیاز، شخصی که نورپردازی شما را نصب می کند همچنین باید به فکر روحیه، زیبایی شناسی، ایمنی و لذت بردن باشد.

مگر اینکه به سادگی لامپ های خود را تعویض کنید، می خواهید قبل از طراحی مجدد نور داخلی خود با یک متخصص مشورت کنید. قرار دادن وسایل جدید به مهارت یک فرد حرفه ای نیاز دارد، که ممکن است شامل سیم کشی جدید از طریق دیوارها، نصب وسایل جدید یا اضافه کردن مدار اضافی باشد. اگر تصمیم دارید خودتان وسایل روشنایی را نصب کنید، مطمئن شوید که دقیقاً می دانید چه کاری انجام می دهید زیرا ایجاد ناخواسته خطرات آتش سوزی و برق گرفتگی آسان است.

چه تغییر الکتریکی ایجاد کنید و چه نکنید، مهم است که تمام پروژه های برق DIY خود را هنگام بازرسی سالانه ایمنی برق توسط یک متخصص بررسی کنید.

علاوه بر تخصص فنی مورد نیاز برای نصب نور جدید برای خانه شما، یک متخصص نیز می تواند به شما در طراحی کمک کند.

عوامل طراحی روشنایی:

اندازه و فضا

سن و اولویت اشغالگر

ارتفاع و شکل سقف

رنگ دیوارها و مبلمان

چراغ های موجود و تنظیمات الکتریکی

نقاط مورد علاقه، کارهای هنری و مناطق برجسته

الگوهای تردد

سایه ها و بازتاب ها

یکپارچه سازی در نور روز

مشخصات سطح

ظاهر رنگ

کنترل و توزیع روشنایی

منبع، کار و هندسه چشم

اقتصاد و بهره وری انرژی

ادراکات فضایی

سطح روشنایی (لوکس)

عوامل روانشناختی و فیزیولوژیکی

کدهای برق ، مستندات و مشخصات

اگرچه ما می توانیم چند راهنمایی کلی در مورد نحوه نورپردازی اتاقهای مختلف خانه به شما ارائه دهیم، اما خانه ها متفاوتند و نیاز به توجه ویژه دارد. این راهنما را به عنوان یک نقطه شروع در نظر بگیرید، اما به یاد داشته باشید که برای بدست آوردن فضای خود دقیقاً همانطور که می خواهید، احتمالاً باید با یک متخصص مشورت کنید.

به یاد داشته باشید، رنگ همچنین کمک زیادی به حالات روانی و فیزیولوژیکی شما می کند. رنگ اتاق هایتان همراه با دمای رنگ نور می تواند به معنای تفاوت بین احساس کندی و افسردگی یا نشاط و خوش بینی باشد.(+).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *