سیم و کابل

سیم و کابل ؛ اهمیت و انواع آن در یک مدار

فهرست مطالب

کل دانش و فنون برق، حول یک چیز است؛ مدار. این در حالی است که مدارهای الکتریکی و الکترونیکی بدون وجود سیم و کابل قابل تصور نیستند و وجود ندارند و این کافیست تا درک کنیم که اهمیت سیم و کابل در تأسیسات و پلن‌های مربوط به برق تا چه حد بالاست. سیم و کابل انواع مختلفی دارد و بسته به کاربردی که دارند و نوع مداری که در آن به کار می‌روند، جنس، طراحی و کارکرد متفاوتی دارند. سیم و کابل در یک نگاه کلی بر پنج قسم هستند:

  • کابل‌های تریپلکس: این نوع کابل‌ها معمولاً در سیستم‌های تک‌فاز کاربرد دارند و در حد رابط تیرهای چراغ برق و ورودی برق واحد مسکونی قرار می‌گیرند. کابل تریپلکس از دو رشته آلومینیومی تشکیل می‌شود که با یک پوشش بزرگتر بدون بار به عنوان یک حائل پوشانده شده‌اند. تریپلکس در اصطلاح به معنی سه‌گانه است و با دقت در ساخت این کابل متوجه علت نامگذاری خواهید شد.
  • کابل فیدر: تأمین کننده اصلی برق در کل مدار که در حد فاصل ورودی انشعاب برق ساختمان و انشعاب‌های جزئی درون مدار قرار می‌گیرد. این نوع سیم و کابل از ترکیب THHN ساخته شده و نیاز است تا در تعبیه آن حد اطمینان 25 درصد برای اضافه‌بار رعایت شود.
  • کابل‌های پنل فید: این کابل‌ها معمولاً از THHN بوده و با عایق مشکی پوشانده خواهند شد. کابل پنل فید برای تأمین برق جعبه اصلی تقسیم استفاده می‌شوند. همانند کابل فیدر، در این نوع نیز مهم است تا حد اطمینان 25 درصد در نظر گرفته شود.
  • کابل‌های بدون فلز: این دسته از سیم و کابل ، که به آن‌ها رومکس هم گفته می‌شود در بسیاری از خانه‌ها با دو یا سه کنداکتور استفاده شده و عایق پلاستیکی مجزایی داشته و دارای یک اتصال به زمین هستند. به علت قیمت کمتر این نوع کابل با وجود ظرفیت کمتر برای انتقال، می‌توان در مقیاس وسیع از آن در منازل کمک گرفت چون میزان بار در مدارهای خانگی بین 15 تا 20 آمپر است.
  • کابل‌های تک‌رشته‌ای: این نوع سیم‌ها نیز از وایرهای THHN ساخته شده و در انواع مختلفی قابل استفاده هستند. هر سیم می‌تواند جداگانه یا حتی به صورت چندگانه با سایر سیم‌های برای انتقال برق در مدار استفاده شود. این نوع سیم پرکاربردترین سیم در برق‌کشی منازل و واحدهای سبک صنعتی هستند.

در اینجا بخوانید:برق صنعتی ؛ ولتاژ و جریان در حد بالا

 

سیم و کابل

منظور از THHN در سیم و کابل چیست؟

این سرواژه در واقع به نوع خاصی از مواد اشاره دارد. هر کدام از حروف این سرواژه نماد خاصیت خاصی از این ماده است.

  • T برای Thermoplastic insulation
  • HH برای High Heat resistance تا حد 194 درجه فارنهایت
  • حرف آخر نیز بسته به نوع دقیق ماده متغیر است. بسته به نوع پلیمر استفاده شده در این نوع خاص از N استفاده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *