لامپ های LED در مقابل لامپ های هالوژن

لامپ های LED در مقابل لامپ های هالوژن

فهرست مطالب

 

 

لامپ های LED در مقابل لامپ های هالوژن

 

لامپ های هالوژن قبلاً برای روشنایی منازل و مشاغل در آمریکا مورد استفاده قرار می گرفتند. مانند لامپ های رشته ای سنتی، روشنایی آنها از جریان الکتریکی که از طریق سیم تنگستن عبور می کند، تولید می شود که گرما و نور سفید روشن ایجاد می کند. چیزی که هالوژن را از لامپهای رشته ای کارآمدتر می کند، گاز موجود در پشت شیشه است – هالوژن از تجمع دوده در فلز در حال سوخت جلوگیری می کند و باعث افزایش عمر لامپ می شود. با این وجود طی دهه گذشته، لامپ ها با تولید دیود ساطع کننده نور یا به طور خلاصه LED، بازده بیشتری پیدا کرده اند. هنگامی که این لامپ ها برای اولین بار در اوایل سال 2000 وارد بازار شدند، هزینه بالایی از 30 تا 40 دلار برای هر واحد داشتند. با این حال، در سال های اخیر، فناوری LED به دلیل ورود به خانه ها، مشاغل و موسسات ما بیشتر و مقرون به صرفه تر شده است. چرا لامپ های LED بسیار محبوب شده اند؟ در ادامه مطلب را بخوانید تا ببینید چه چیزی LED را به عنوان گزینه بسیار خوبی برای نور هالوژن تبدیل می کند.

چراغ های ال ای دی در مقابل هالوژن

     
 

ویژگی ها

 

LED

 

هالوژن

 

انتشار گرما

 

10٪ -20٪ کل انرژی

 

80٪ -90٪ کل انرژی

 

مصرف برق

 

میانگین 8 وات

 

میانگین 90 وات

 

طول عمر

 

50،000 – 60،000 ساعت

 

800 – 1200 ساعت

 

هزینه متوسط

 

6 دلار- 8 دلار / لامپ

 

3 دلار- 5 دلار / لامپ

 

انتشار اشعه ماورا بنفش

 

ندارد

 

حداقل

 

مزایای LED ها

 

چراغ های LED به دلایل متعدد در ویترین ها از چراغ های هالوژن بسیار بهتر هستند. بزرگترین عامل جدا کننده این دو گزینه نمایش، انتشار گرما است. چراغ های هالوژن حدود 90٪ از انرژی خود را برای تولید گرما مصرف می کنند، و این باعث می شود که آنها در نزدیکی مواد قابل احتراق خطر آتش سوزی داشته باشند. با چنین دمای بالایی، چراغ های هالوژن می توانند خطرناک بوده و در صورت لمس باعث سوختگی شوند. یک LED صرفاً 10٪ از انرژی آنها را در گرما ساطع می کند و باعث می شود انرژی آنها در لمس بسیار کارآمدتر و خنک باشد. این ویژگی به ویژه در صورت حضور منظم در نمایشگاه ها از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا اکنون بسیاری از مراکز همایش به دلیل رعایت نکات ایمنی و صرفه جویی در مصرف انرژی، محدودیت هایی را در مورد نور هالوژن اعمال می کنند.

خرید چراغ های هالوژن بسیار ارزان تر است، اما طول عمر چراغ LED حدود 25-50 برابر بیشتر است. با این کار، کاربران طولانی مدت LED ها می توانند پس انداز خود را برای خرید موارد ضروری خرج کنند و نه خرید هالوژنهای ارزان قیمت. همچنین آنها در هزینه های مصرف برق صرفه جویی می کنند. نور LED متوسط از 8 وات نیرو استفاده می کند، در حالی که چراغ های هالوژن به طور متوسط حدود 90 وات هستند. این رقم بیش از 12 برابر است! همچنین خواهید دید که پیشرفت تکنولوژی در سالهای آینده، هزینه لامپ های LED کاهش می یابد.

کاربرد های LED ها در زندگی

حالا، بیایید نگاهی به برخی از برنامه های زندگی واقعی بیندازیم. در خرده فروشی، چراغ های LED توسط بسیاری از فروشگاه های طلا و جواهر ترجیح داده و توصیه می شوند. علاوه بر مزایای ذکر شده، نور LED طبیعی تر از نور هالوژن است. وقتی که مشتری گردنبند یا دستبندی از  ویترین برداشته و در زیر نور طبیعی نور آن را متفاوت ببیند، ناامید و منصرف خواهد شد. با نور LED می توان از این مسئله جلوگیری کرد. درخشش جواهرات در ویترین بالا می رود، اما رنگ یا تن دیگری نخواهند داشت. نور LED همچنین می تواند به مناطق خاصی هدایت شود، در حالی که نور هالوژن از هر جهت تابش می کند و به LED مزیتی آشکار در نمایش کالاها می دهد.

تاثیرات محیطی

چراغ های LED با محیط زیست سازگار هستند! این چراغ ها 100٪ قابل بازیافت هستند و رد کربنی کمی برجای می گذارند. لازم به ذکر است که در طول عمر  چراغ LED ، برای تولید لامپ های رشته ای حدود 25 برابر مواد استفاده می کنید. در واقع هیچ تابش اشعه ماورا بنفشی از لامپهای LED ساطع نمی شود. این امر همچنین باعث می شود LED برای استفاده در موزه ها برای روشنایی موارد مانند مواد مصنوعی و اسناد قدیمی ایده آل باشد. با انتخاب نادرست نور، به آسیب رساندن به قطعه ای از تاریخ خطر نکنید!(+)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *