نحوه انتخاب لامپ مناسب، بر اساس شناخت انواع لامپ ها (قسمت 2)

نحوه انتخاب لامپ مناسب، بر اساس شناخت انواع لامپ ها (قسمت 2)

فهرست مطالب

نحوه انتخاب لامپ مناسب، بر اساس شناخت انواع لامپ ها (قسمت 2)

 

انواع لامپ ها

وقتی جای لامپ و نحوه ی استفاده از آن را مشخص کردید، هنوز گزینه های زیادی برای انتخاب دارید. در اصل سه دسته اصلی لامپ وجود دارد: لامپ های رومیزی، لامپ های کف و لامپ های دیواری.

لامپ های رومیزی – تنظیم کار شما و روشنایی محیط

این لامپ های متوسط رایج ترین چراغ قابل حمل امروزی است که در خانه ها استفاده می شود. بر اساس محل قرارگیری آنها، لامپ های رومیزی می توانند عملکرد فعالیت را بهبود بخشیده یا به راحتی فضای اتاق را بزرگتر نشان دهند.

لامپ های تاکیدی – تقویت کننده سبک طراحی

این لامپ ها معمولاً نور محیط را تأمین و سبک شخصی را بیان می کنند. در عین کاربردی بودن، هدف اصلی آنها اغلب تقویت موضوع طراحی داخلی یک اتاق است. لامپ های تاکیدی دارای ویژگی های متنوعی هستند و یافتن مورد مناسب واقعاً به زیبایی شناسی بستگی دارد که در این مورد برای شما بیشتر اهمیت دارد.

چراغ های مطالعه – نورپردازی توسط کتاب

آیا بعد از اتمام یک فصل از رمان مورد علاقه خود یا مجله آن را به چشم خود نزدیک کرده یا دچار ناراحتی فشار چشم شده اید؟ در این صورت، ممکن است نتیجه عدم نور کافی باشد (یا ممکن است به تازگی پیر شده باشید). حتی در یک اتاق با نور مناسب، اسکن کردن یک متن می تواند یک چالش باشد. چراغ های مطالعه، نوری متمرکز ایجاد می کنند و می توانند با شرایط متغیر سازگار شوند. اگر در طول روز و یا در هنگام شب با نور چراغ مطالعه میکنید، کم نور بودن از ویژگی های ارزشمند لامپ های اتاق نشیمن به شمار می رود. آنها همچنین باید این امکان را به شما داده که نور را به سمت هر آنچه که می خوانید هدایت کنید، صرف نظر از قد شما و موقعیت کتابتان.

 

لامپ های رومیزی – سازگار با محیط کار خانه شما

چه یک میز اداری بزرگ داشته باشید و چه یک میز کاری کوچک، داشتن چراغ رومیزی عالی برای روشنایی دفتر کار در خانه بسیار مهم است. شما کارهای مختلفی را بر روی میز کار خود انجام می دهید: تایپ در رایانه، پرداخت قبض، تهیه لیست برای انجام کارها و غیره. چراغ میز کار شما باید نور مطالعه را تأمین کند. اکثر آنها سایه های کجی دارند که نور را به روی کاغذهای میز کار شما یا دور از صفحه رایانه هدایت می کنند. بسیاری از آنها بازوها و گردن هایی قابل تنظیم و قابل انعطاف دارند و مناطق روی سطح دسک تاپ را پوشش می دهند.

چراغهای شمعدانی – چراغ های نازک در وسایل مختلف

اگر میهمانی های شام برگزار می کنید و عادت به سخنرانی برای جمعی در منزل دارید، شمعدانی ها گزینه ی بسیار جالبی هستند. آنها نه تنها ظرافت اتاق ناهار خوری شما را افزایش می دهند، بلکه یک هدف عملی نیز دارند – آنها به مردم کمک می کنند تا غذایی را که می خورند و لذت می برند، بهتر ببینند. معمولاً از آنها به صورت جفت استفاده می شود و در انتهای میزها و کنسول ها قرار می گیرند. چراغ های شمعدانی بلند و نازک هستند تا از ایجاد مانع و سایه جلوگیری کنند. نور آنها معمولاً ملایم تر و متمرکز به سمت پایین است تا یک فضای خوشایند و دلنشین ایجاد کنند.

لامپ های زمینی – چراغ محیط و کار خود را زمینی بگیرید

این لامپ های بلند بسیار پرکاربرد هستند و ممکن است برای روشنایی کل اتاق، افزایش نور بالای سر یا تأمین نور زیاد جهت مطالعه استفاده شوند. به دلیل مقیاس بزرگ، آنها اغلب در گوشه یا پشت مبل و صندلی های اتاق نشیمن قرار می گیرند. برخی از لامپ های زمینی مدرن شامل کنترل های لمسی، پورت های USB و محفظه های ذخیره سازی هستند.

 

کنسول یا لامپ های سایه دار – نورپردازی سنتی رو به پایین

وقتی به لامپ های زمینی فکر می کنید معمولا چراغ های ایستاده ی بزرگ را در ذهن خود تصور می کنید – بدنه ای بلند با نوعی سایه. اما می توانند تزئینی تر و یا حتی طرح سه پایه داشته باشند. پایه ها معمولاً پهن یا سنگین هستند تا ثبات ایجاد کنند. بیشتر لامپ های زمینی کنسولی سایه های استاندارد دارند و برای نور عمومی محیط استفاده می شوند. با این وجود، سایه های سبک داروخانه و لامپ های زمینی با تنظیم بازو های آنها نور مستقیم کافی برای خواندن فراهم می کنند.

 

چراغ های کف مشعل – چراغ روشنایی

این لامپ های کف شیک، شبیه لامپ های کنسولی هستند. با این تفاوت که آنها سایه های معکوس دارند که نور را به سمت سقف هدایت می کنند، جایی که منعکس شده و نور محیط را تأمین می کند. لامپ های مشعل به طور کلی شبیه مشعل ها هستند ( به این دلیل نام آنها را اینگونه گذاشتند)، اگرچه سایه ممکن است اشکال مختلفی به خود بگیرد.

پیشنهاد می کنیم مقاله نحوه انتخاب لامپ مناسب، بر اساس شکل سایه لامپ (قسمت 3)

را نیز مطالعه کنید.

از آنجا که نور آنها غیرمستقیم است، چراغ های مشعلی به ویژه برای خواندن مناسب نیستند. آنها اغلب به جای کنار صندلی یا مبل در لبه ها یا گوشه های اتاق قرار می گیرند. اگر با دید مثبت به آنها نگاه کنیم، تابش خیره کننده ای که می تواند با برخی سایه های رو به پایین ایجاد شود، را ندارند.

 

لامپ های کف قوسی – روشنایی که جلوتر از منحنی است

این چراغ های براق و مدرن دارای بازوی منحنی بلندی هستند که از روی پایه سنگین به آرامی بالا و خارج می شوند. آنها معمولاً در اتاقهای نشیمن برای تأمین روشنایی عمومی در فضای استراحتی وسیع با چندین صندلی، مبل یا حتی بخشی از محیط استفاده می شوند. عموما، آنها در پشت یک کاناپه یا میز قرار می گیرند، به طوری که سایه در بالای مرکز نشیمن آویزان است.

 

لامپ های کف درخت را ردیابی کنید – در جهات روشنایی جدید منشعب می شوند.

این لامپ های کف متحرک دارای بدنه اصلی هستند که به سه بازو یا بیشتر منشعب می شوند. این ضمائم می توانند به گونه ای تنظیم شوند که نور را به هر تعداد جهتی که می خواهیم متمرکز کنند. چراغ های کف درخت اغلب شامل سرهای سایه ای چرخان و کج هستند که ارتفاع آنها را می توان به صورت جداگانه تنظیم کرد. می توان از آنها برای تأکید چندین عنصر تزئینی استفاده کرد.

لامپ های دیواری – آویزان هستند

چراغ های دیوار کوب و چراغ های sconce تمایل به روشن کردن یک منطقه محدود دارند. برای اهداف ما، لامپ های دیواری روشنایی موضعی و محیطی را فراهم می کنند و از نظر طراحی و کاربردی بسیار مهم ترند. ممکن است سایه داشته باشند یا نداشته باشند، اما بیشتر آنها می توانند در اطراف مکان های نشیمن یا میزهایی که به نور مستقیم نیاز دارید استفاده شوند. وقتی فضای افقی از درجه اعتبار بالایی برخوردار باشد و شما نتوانید از چراغ رومیزی استفاده کنید، آنها همچنین موثر خواهند بود.

 

لامپ های دیواری بازوی چرخشی – روشن کردن مفصلی

این چراغ های دیواری دستی دارای بازوهای قابل تنظیم هستند که می توانند در موقعیت های مختلف چرخش پیدا کنند. آنها حرکت منبع نور را برای شما آسان می کنند. برخی از آنها دارای اتصالات متعدد و سایه های قابل تنظیم هستند که به شما امکان می دهد زاویه نور را بیشتر دستکاری کنید. این سازگاری، لامپ های بازویی را برای خواندن یا انجام سایر کارهای دقیق که به نور مستقیم از نزدیک نیاز دارند، ایده آل می کند. آنها را بین صندلی ها قرار دهید، بنابراین می توانید از تحرک آنها در هر دو نقطه استفاده کنید. و هنگامی که استفاده نمی شود می توانید آن را جمع کرده و خارج کنید.

 

لامپ های دیواری بازوی آکاردئونی – گسترش میزان روشنایی شما

این چراغ های دیواری مزایای مشابه انواع چراغ های بازویی را دارند، اگرچه معمولاً از نظر تنظیم درجه کمی محدودتر هستند. آنها غالباً دارای یک لولای چرخان در نزدیکی پایه دیواری هستند که به شما حرکت چپ و راست می دهد. ویژگی اصلی بازوی چند اتصالی مانند آکاردئون این است که در یک جهت گسترش یافته و جمع می شود. سایه به صورت دستی یا با استفاده از یک اهرم کوچک حرکت می کند.(+)

 

نحوه انتخاب لامپ مناسب دو قسمت دیگر نیز دارد. پیشنهاد می کنیم خواندن آن ها را از دست ندهید:

نحوه انتخاب لامپ مناسب، بر اساس اصول نورپردازی (قسمت 1)

نحوه انتخاب لامپ مناسب، بر اساس شکل سایه لامپ (قسمت 3)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *