نحوه شناسایی لامپ ها با راهنماهای جامع ما

نحوه شناسایی لامپ ها با راهنماهای جامع ما

فهرست مطالب

نحوه شناسایی لامپ ها با راهنماهای جامع ما

نحوه شناسایی لامپ ها

لامپ یا لامپ هالوژن نوعی لامپ رشته ای است که از گاز هالوژن برای افزایش هم خروجی نور و هم عمر مفید، استفاده می کند. آنها به دلیل کارایی نسبتا بالا، کیفیت نور و عمر بالا در مقایسه با لامپهای رشته ای معمولی شناخته شده اند.

تاریخچه پیدایش

تاریخچه اولیه لامپ هالوژن با لامپ های رشته ای همزمان است. استفاده از کلر برای جلوگیری از سیاه شدن لامپ در سال 1882 ثبت اختراع شد. در سال 1959، جنرال الکتریک با استفاده از ید به عنوان گاز هالوژن، یک لامپ هالوژنی قابل استفاده از نظر تجاری را ثبت کرد.

نحوه کار کرد

عملکرد لامپ هالوژن با لامپ رشته ای یکسان است، جز با یک تفاوت قابل چشمگیر: چرخه هالوژن.  در یک لامپ رشته ای معمولی، تنگستن به آرامی از رشته سوزان تبخیر می شود. این امر باعث سیاه شدن لامپ می شود که باعث کاهش نور و کاهش عمر لامپ می شود.

لامپ های هالوژن تا حد زیادی قادر به از بین بردن این مشکل هستند زیرا گاز هالوژن با تنگستن تبخیر شده واکنش شیمیایی می دهد تا از چسبیدن آن به شیشه جلوگیری کند. مقداری تنگستن به رشته برگردانده می شود، که همچنین باعث افزایش عمر لامپ می شود. از آنجا که دمای مورد نیاز برای این واکنش بالاتر از یک لامپ رشته ای معمولی است، لامپ های هالوژن به طور کلی باید با استفاده از کوارتز تولید شوند.

لامپ های هالوژن در کاربردهای مختلفی اعم از تجاری و مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع لامپ ها در چراغ های جلو اتومبیل، نور زیر کابینت و زمان کار استفاده می شوند. علاوه بر این، بازتابنده های هالوژن مانند لامپ های MR و PAR اغلب برای روشنایی هدایت شده مانند نورافکن ترجیح داده می شوند. آنها همچنین به طور فزاینده ای به عنوان یک گزینه کارآمد تر برای بازتابنده های رشته ای استفاده می شوند. موقعیت های زیادی وجود ندارد که نتوان از لامپ های هالوژن استفاده کرد، اما یک نقطه ضعف احتمالی گرمای تولید شده توسط لامپ های هالوژن است، به ویژه در مناطقی که هزینه های HVAC نگران کننده است.(+)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *