هنگام بیرون آمدن از اتاق چراغ ها را خاموش می کنید؟

هنگام بیرون آمدن از اتاق چراغ ها را خاموش می کنید؟

فهرست مطالب

هنگام بیرون آمدن از اتاق چراغ ها را خاموش می کنید؟

فقط با عبور از جلوی خانه یا آپارتمان همسایگانتان می توانید بفهمید که کدام یک از آنها در روشنایی صرفه جویی می کنند. اگر چراغ های هر اتاقی روشن باشند، می دانید که احتمالا بعضی از آنها نگرانی در مورد انرژی مصرف شده توسط چراغ روشن را ندارند.

اما این ممکن است یک اشتباه باشد. از آنجا که خاموش کردن چراغ ها باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود و حتی اگر انرژی مصرف شده توسط چراغ روشن زیاد نباشد، هنگامی که چراغ هایی را به طور اتفاقی با سایر رفتارهای اتلاف انرژی روشن می گذارید، توجه به صرفه جویی در مصرف نور می تواند مهمتر از آن باشد که فکر می کنید. بیایید با تلاش برای پاسخ به چند سوال معمول شروع کنیم:

با روشن و خاموش کردنن چراغ، برق بیشتری هدر می دهید؟

در حالی که خاموش کردن چراغ ها به طور کلی در مصرف انرژی باعث صرفه جویی می شود، پاسخ  به این بستگی دارد که با روشن و خاموش کردن چراغ، برق بیشتری هدر می دهید یا نه. گاهی اوقات به جای خاموش کردن چراغ، روشن گذاشتن آن می تواند ارزان تر باشد. Energy.gov می گوید ، همه چیز به لامپ بستگی دارد. چراغ های رشته ای – با فرض اینکه هنوز هرکدام از اینها را دارید – ساده ترین چراغ ها هستند. اگر از آنها استفاده نمی کنید، آنها را خاموش کنید. آنها کمترین نور را دارند و 90٪ انرژی مورد استفاده آنها گرما است. خاموش کردن آنها همچنین به خنک شدن اتاق در تابستان کمک می کند، که به طور بالقوه می تواند بر سایر هزینه های انرژی مانند تهویه هوا نیز تأثیر بگذارد.

چراغهای هالوژن همچنین در صورت عدم استفاده باید خاموش شوند. آنها از همان تکنولوژی روشنایی رشته ای استفاده می کنند و نسبت به لامپ های CFL یا LED کارایی کمتری دارند.

صرفه جویی در میزان روشنایی با چراغ های CFL یا LED کمی پیچیده تر می شود.  Energy.gov این قانون کلی را برای تصمیم گیری در مورد خاموش شدن چراغ های CFL در مصرف انرژی ارائه می دهد: اگر ظرف 15 دقیقه به اتاق بازمی گردید آنها را روشن بگذارید. اگر قرار است بیش از 15 دقیقه بیرون باشید، آنها را خاموش کنید.  Energy.gov می گوید که این استراتژی همچنین می تواند به افزایش عمر لامپ CFL کمک کند، زیرا تعداد دفعات روشن و خاموش شدن بیشتر بر عملکرد آن تأثیر می گذارد.

لامپ های LED یا دیود ساطع کننده نور با روشن و خاموش شدن اصلاً تحت تأثیر قرار نمی گیرند. این ویژگی باعث می شود لامپ های LED به گزینه ای برتر در زمینه صرفه جویی در مصرف انرژی در زمینه روشنایی تبدیل شوند.  Energy.gov می گوید، وقتی با سنسورهایی که به عملکرد خاموش متکی هستند، استفاده می شود آنها یک گزینه عالی هستند. آنها همچنین تقریباً بلافاصله با روشنایی کامل روشن می شوند.

اگر می خواهید محاسبات بیشتری را در مورد انرژی مصرف شده توسط چراغ روشن انجام دهید، Energy.gov فرمولی برای تعیین چگونگی صرفه جویی در مصرف انرژی در چراغ ها ارائه می دهد.

لامپ چقدر انرژی مصرف می کند؟

در حالی که جواب این سوال با نوع لامپ متفاوت خواهد بود، هزینه انرژی یک لامپ روشن کم است، صرف نظر از اینکه از چه لامپی استفاده می کنید.  Energy.gov می گوید که لامپ های کم مصرف امروزه به طور معمول 25-80٪ انرژی کمتری نسبت به لامپ های رشته ای سنتی دارند و عمر آنها 3-25 برابر بیشتر است. به عنوان مثال: یک لامپ رشته ای 60 وات سنتی با عمر لامپ 1000 ساعت، در مقایسه با لامپ 60 وات LED با هزینه سالانه 1.00 دلار و طول عمر 25000 ساعت، انرژی سالانه 4.80 دلار دارد.

در پست قبلی ما بسیاری از مزایای CFL در برابر لامپ های LED را از بین بردیم، از جمله صرفه جویی در روشنایی که می توانید با استفاده از این لامپ ها و هزینه کارکرد این لامپ ها در وات های مختلف پیدا کنید.

نکات مربوط به صرفه جویی در مصرف برق

Energy.gov تخمین می زند که متوسط خانوار حدود 5٪ از انرژی خود را به روشنایی اختصاص می دهد. یک نکته آسان برای صرفه جویی در مصرف برق این است که پنج لامپ خانه را که بیشتر از همه استفاده می شود با لامپهایی که دارای گواهینامه روشنایی صرفه جویی در انرژی ENERGY STAR هستند، تعویض کنید. Energy.gov می گوید، انجام این کار می تواند سالانه 75 دلار پس انداز باشد. سایر نکات مربوط به صرفه جویی در مصرف برق عبارتند از:

از تایمر در هنگام استفاده نکردن از چراغ روشن استفاده کنید.

از نور روز به نفع خود استفاده کنید. پرده ها و سایه ها را به جای روشن کردن چراغ کنار نگه دارید. تزئین با رنگ های روشن تر که نور روز را منعکس می کند نیز می تواند کمک کند.

نورپردازی در فضای باز را فراموش نکنید. نورافکن های آشکارساز حرکت می توانند اطمینان حاصل کنند که چراغ ها فقط در صورت نیاز روشن می شوند.(+)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *