قبض برق

چراغ ها قبض برقتان را افزایش می دهند؟

فهرست مطالب

چراغ ها قبض برقتان را افزایش می دهند؟

قبض برق چقدر شما را شوکه می کند؟ آیا تعجب می کنید که حتی درصورت استفاده نکردن زیاد از وسایل پرمصرف، چگونه صورتحساب شما بسیار زیاد است؟ تا به حال به فکر لامپ و وسایل بوده اید؟ نه؟ خوب، باید به فکر آنها باشید، زیرا می توانند به اندازه 25-30٪ از قبض برق ماهیانه شما باشند. همین دلیل کافی است تا توجه دقیقی به نوع لامپهایی که استفاده می کنید داشته باشید و اینکه آیا زمان تعویض آنها فرا رسیده است.

هنگامی که شما ریاضی کار می کنید، محاسبه بازده هزینه و انرژی لامپ ها دشوار است.  Mint Money نگاهی به انواع مختلف لامپ های مورد استفاده و کارایی آنها می اندازد.

در اینجا دو اصطلاح وجود دارد که باید قبل از ادامه دادن بیشتر بدانیم: wattage و لومن ها.  Wattage میزان توان الکتریکی یک لامپ را اندازه گیری می کند. وات اندازه گیری توان یا انرژی است. لومن میزان روشنایی است، یعنی مقدار نوری که لامپ تأمین می کند. هنگام خرید لامپ هر دو را در نظر داشته باشید. وات بالا به معنای لومن بالا نیست. اما هر چه لومن ها در هر وات بالاتر باشد، لامپ روشن تر است.

انواع لامپ ها

لامپ رشته ای:

این لامپ ها رایج ترین شکل نورپردازی هستند. در اصل لامپ های معمولی شماست. اینها با عبور برق از طریق یک رشته، گرم می شوند و سپس به صورت نوری گرم-سفید می درخشند.

این یک روش ناکارآمد برای ایجاد نور است زیرا 90٪ از برق مصرفی به گرما تبدیل می شود و فقط 10٪ از آن به نور تبدیل می شود. علاوه بر این، آنها فقط 10 تا 30 لومن در وات تولید می کنند.

لامپ مهتابی:

اینها اساساً چراغهای لوله ای سفیدی هستند که همه ما به خوبی می شناسیم. این لوله پر از گاز است که نور ماوراء بنفش (UV) با موج کوتاه تولید می کند. وقتی پوشش فسفر داخل لوله با نور UV تماس پیدا کند، درخشان می شود. یک لوله یا لامپ فلورسنت می تواند 50-100 لومن در وات تولید کند.

چراغ های فلورسنت جمع و جور (CFL):

اینها از گاز، ذرات جیوه و فسفر برای ایجاد نور استفاده می کنند. بیشتر CFL ها زمان شارژ دارند و همچنین برای روشن شدن نیاز به وات بیشتری دارند. این باعث می شود آنها برای مناطقی که به نور سریع نیاز است و چراغ ها به طور مکرر خاموش و روشن می شوند نامناسب باشند. CFL ها از زمان شروع سرد به 30-45 ثانیه زمان نیاز دارند تا به خروجی کامل نور رسیده و 40-70 لومن در هر وات تولید کنند.

دیود ساطع کننده نور (LED):

این چراغ ها و لوله ها از دیودها به جای گاز یا رشته های گرم شده برای تولید نور استفاده می کنند و آنها را به کارآیی ترین گزینه روشنایی موجود تبدیل می کند. آنها 40-80 لومن در هر وات تولید می کنند. چراغ های LED معمولاً درخشان هستند و بیشترین تنوع رنگی را دارند.

توسعه دادن

دنبال چه چیزی میگردید

به گفته سومیت جوشی، مدیر بازاریابی شرکت Philips India Ltd گفت: “یک راه حل روشنایی صحیح باید حداقل انرژی را مصرف کند و نور بهتری را ارائه دهد، به عنوان مثال لامپ باید طوری طراحی شود که در هنگام مصرف انرژی کمتر، لومن بیشتری تولید کند.” در اینجا فاکتورهایی وجود دارد که باید در نظر گرفت.

قیمت لامپ:

LED گرانترین است در حالی که لامپ رشته ای ارزانترین. بدون در نظر گرفتن هزینه وسایل، یک لامپ LED (18 وات) می تواند تا 950، یک CFL 23 وات 200 ، یک لوله فلورسنت 36 وات حدود 85 هزینه داشته باشد (نمونه هایLED دیگری نیز وجود دارد که هزینه بسیار بیشتری دارند، حداقل 500)، در حالی که یک لامپ رشته ای 100 وات حدود 12 است.

به گفته آنیل باهاسین، معاون ارشد رئیس شرکت Havells India Ltd: “بیشترین هزینه LED به دلیل فناوری استفاده شده است. اگر هزینه تجهیزات را اضافه کنید ، LED هزینه بیشتری خواهد داشت.”

طول عمر:

مدت زمان مصرف لامپ معمولاً بر طبق ساعت محاسبه می شود. چراغ های LED بیشترین ماندگاری را دارند – حداکثر 50،000 ساعت. یک لامپ CFL به مدت 8000 تا 10 هزار ساعت، لوله فلورسنت به مدت 6000 تا 15000 ساعت و رشته ای فقط حدود 1200 ساعت دوام خواهد داشت.

بهره وری انرژی:

جوشی می گوید: ”LED ها با طول عمر 10-15 سال (بسته به تعداد ساعت استفاده در روز) ارائه می شوند. مصرف برق آن ها 50٪ کمتر از CFL و 80٪ کمتر از رشته ای است. بنابراین پس انداز در قبوض برق و هزینه های عملیاتی منجر به بازپرداخت سریع قیمت محصول نسبتاً بالاتر می شود.”

به طور مثال بیایید نگاهی به یک اتاق 120 متر مربع بیندازیم و هزینه برق را برای هر واحد 5.50 در نظر بگیریم. برای روشنایی کافی این اتاق، شما از یک چراغ LED 18W ، یا یک لامپ 23W CFL، یا یک لوله فلورسنت 36W ،یا یک لامپ رشته ای 100W استفاده می کنید. بنابراین، هر ساعت 0.05 برای لامپ LED ، 0.08 برای CFL ، 0.20 برای لوله فلورسنت و 0.33 برای لامپ رشته ای پرداخت خواهید کرد.

راجیو باکات، شریک Studio Code، یک شرکت معماری مستقر در دهلی می گوید: “پس انداز واقعی شما به صورت ماهانه با استفاده از چراغ های LED ممکن است کم باشد، اما تجزیه و تحلیل زمان چرخش نشان می دهد که شما احتمالاً هزینه سرمایه را فقط با LED جبران می کنید. آنها از نظر طول عمر بیش از آن هستند که نشان می دهند. ”

طبق گفته باکات یک مزیت دیگر این است که شما مجبور نخواهید شد که مرتباً آنها را تعویض کنید.

چه کاری باید انجام دهید؟

هر نوع لامپ ارزانی را خریداری نکنید. یک لامپ ارزان معمولاً باید مرتباً تعویض شود، برق بیشتری مصرف می کند و گرمای زیادی تولید می کند، که این می تواند در قبض برق شما سنگینی کند.

LED ها عمر طولانی تری دارند اما قیمت آنها بسیار بیشتر است و اگر قصد دارید مدت طولانی در آن خانه بمانید مناسب هستند. “اگر قصد دارید آن را اجاره کنید، یا به زودی آن را بفروشید، یا مدت طولانی در آن نمانید، بهتر است لامپ ها و لوله های CFL یا حتی لامپ فلورسنت را انتخاب کنید. اگر قصد استفاده از چراغ های LED را دارید، اطمینان حاصل کنید که حداقل 8-10 سال در خانه خواهید ماند زیرا این مدت زمانی است که برای بازیابی سرمایه لازم است.”

همچنین، به میزان نور مورد نیاز در یک اتاق خاص نگاه کنید. باهاسین می گوید: “به مقدار نور مورد نیاز در یک منطقه خاص و سپس استفاده از لامپ فکر کنید. برای چه چیزی استفاده می شود – برای مطالعه یا آشپزخانه، و یا برای هدفی دیگری. شما باید عواملی مانند بهره وری انرژی، روشنایی ارائه شده، دوام، نگهداری مورد نیاز و سبک روشنایی را در نظر بگیرید. ”

از LED ها می توان برای اتاق هایی از جمله اتاق نشیمن، و به عنوان چراغ های  spotبرای قاب عکس و غیره استفاده کرد.

باکات پیشنهاد می کند که در اتاقهایی که مرتباً استفاده نمی شوند، مانند اتاق انباری، می توان از لامپهای CFL یا لوله های فلورسنت به جای LED استفاده کرد. در مناطق پرمصرف مانند آشپزخانه، دوباره می توانید از لوله های فلورسنت یا CFL استفاده کنید. اگر به زیبایی اهمیت می دهید، از CFL ها استفاده کنید زیرا اشکال و توان مختلفی دارند.

لامپ های رشته ای ممکن است ارزان ترین باشند اما در عین حال بسیار کم مصرف هستند. بهتر است به طور کامل آنها را از بین ببرید.(+).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *