لومن LED

چگونه می توان تشخیص داد که چه مقدار  لومن LED برای روشنایی مناسب فضای اطراف خود مورد نیاز است

فهرست مطالب

چگونه می توان تشخیص داد که چه مقدار  لومن LED برای روشنایی مناسب فضای اطراف خود مورد نیاز است

آیا تا به حال فکر کرده اید که برای روشنایی یک اتاق به چند چراغ LED یا لومن LED احتیاج دارید؟

لومن لومن است. بنابراین، به طور دقیق، 600 لومن LED به همان میزان 600 لومن رشته ای نور را تأمین می کند.

اگرچه درست است که لومن به سادگی یک واحد اندازه گیری است، اما می توان ادعا کرد که، چراغ های LED دارای شاخص رندر رنگ بالاتر (CRI) هستند، می توان از لومن کمتری استفاده کرد و با همان وضوح دید را مشاهده کرد.

چقدر نور کافی است؟ خود این سوال ممکن است چالش برانگیز باشد و در صورت محاسبه میزان روشنایی LED برای ایجاد یک فضای کاملاً روشن، ممکن است پیچیده تر شود. در اینجا نحوه تعیین میزان لومن مورد نیاز برای روشن کردن فضا وجود دارد.

اصطلاحات کلیدی

لومن

خروجی لومن، همچنین به عنوان روشنایی یا خروجی نور شناخته می شود، اندازه گیری مقدار کل نور مرئی ساطع شده از یک منبع نور در واحد زمان است، با توجه به حساسیت چشم انسان به طول موج های نور وزن شده، مطالعه ای که به عنوان تابع کارایی درخشان شناخته می شود. نقطه مرجع: یک لامپ رشته ای 100 وات استاندارد حدود 1500 – 1700 لومن تولید می کند.

وات

معیاری برای روشنایی نیست. در عوض، این اندازه گیری میزان مصرف برق (یا انرژی) یک لامپ برای رسیدن به روشنایی تلقی می شود. هر نوع منبع نور، LED ، فلورسنت ، هالوژن یا رشته ای دارای نسبت لومن به وات متفاوت است. در زیر برای اطمینان از داشتن نور کافی برای یک فضا از لومن ها برای اندازه گیری استفاده خواهیم کرد.

معادل وات

از آنجا که ما وات و لومن را با هم مخلوط کرده ایم، آسان تر است که درباره لامپ ها از نظر وات صحبت کنیم. بنابراین اگر یک لامپ رشته ای 100 وات 1500 لومن تولید کند و یک LED 10 واتی نیز همین کار را انجام دهد، LED 10 واتی ممکن است “معادل 100 وات” را روی برچسب خود تبلیغ کند.

در اینجا یک نمودار معادل وات وجود دارد، اما توجه داشته باشید که نسبت لومن به ازای هر وات می تواند حتی از محصولات LED به LED نیز به آرامی متغیر باشد.

درجه تاثیر

تعداد لومن هایی که یک لامپ برای هر وات مصرفی تولید می کند. هرچه عدد بیشتر باشد، لامپ کارآمدتر است. به عنوان مثال، محصولات نوری که با برچسب ENERGY STAR تعیین شده اند دارای کارایی بالایی هستند، بدین معنا که تعیین شده است که در حالی که انرژی کمتری مصرف می کنند همان ویژگی ها را ارائه می دهند.

شکست – چقدر نور کافی است؟

متراژ مربع اتاق را تعیین کنید. طول اتاق را در عرض آن ضرب کنید تا متراژ مربع اتاق را بدست آورید. به عنوان مثال، اگر اتاق 10 فوت عرض و 10 فوت طول داشته باشد، متراژ اتاق 100 فوت مربع خواهد بود.

فوت کندل ها را با توجه به نوع اتاق یا هدف استفاده از آن را تعیین کنید. ف.ت کندل به این معنی است که نور تا چند فوت از منبع خود فاصله دارد. نیازها / نیازهای روشنایی بسته به نوع اتاق روشن متفاوت است. به عنوان مثال، حمام یا آشپزخانه بیش از اتاق نشیمن یا اتاق خواب به فوت کندل احتیاج دارد.

فوت کندل های پیشنهادی مورد نیاز فضا

(جدول)

لومن های مورد نیاز را تعیین کنید

لومن واحد اندازه گیری نور است. برای تعیین لومن های مورد نیاز، باید متراژ اتاق خود را در فوت کندل مورد نیاز ضرب کنید. به عنوان مثال، یک اتاق نشیمن با متراژ 100 فوت که به 10-20 فوت کندل نیاز دارد، به 1000-2000 لومن نیاز دارد. یک اتاق غذاخوری با متراژ 100 فوت، که به 30-40 فوت کندل نیاز دارد، به 3000 تا 4000 لومن نیاز دارد.

خلاصه

برای فضای متوسط با متراژ 250 فوت، تقریباً به 5000 لومن به عنوان منبع اصلی نور (20 لومن در 250 فوت) نیاز خواهید داشت. در اتاق ناهار خوری خود، حدود 30 لومن در هر فوت مربع روی میز ناهار خوری خود می خواهید (برای دیدن، بررسی نکردن غذا)، بنابراین اگر میز شما 6 x 3  فوت است، 540 لومن نیاز است.

به خاطر داشته باشید، این اعداد برای شرایط معمول است. اگر دیوارها و مبلمان تیره رنگی دارید یا از وسایل سایه دار استفاده می کنید، تقریباً به 10 لومن اضافی در هر فوت مربع نیاز دارید. ما محاسبات خود را بر اساس سقف های 8 فوت بنا کردیم. سرانجام، اولویت شخصی بیشترین نقش را در تصمیم گیری شما خواهد داشت.به خصوص اگر دوست دارید اتاق روشن باشد، ممکن است بخواهید 10 تا 20٪ اضافی به شماره های ما اضافه کنید. در حقیقت، بهترین روش برای بیشتر فضاها هدف گیری زیاد و نصب نورگیرها برای پایین آوردن سطح نور به سطح مطلوب است.(+)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ثبت سفارش به واتس اپ پیام دهید