اصول و اصطلاحات روشنایی

روشنایی، 4 اصطلاح و اصولی که باید راجع به روشنایی بدانید.

فهرست مطالب

برای انتخاب بهترین لامپ های کم مصرف خانگی، باید  با اصول و اصطلاحات اساسی روشنایی آشنایی داشته باشید.

 

مقدار نور

 

روشنایی

تعریف که می توان بیان نمود: توزیع نور در یک سطح افقی است. هدف هر نورپردازی تولید روشنایی است.

لومن

اصطلاح لومن چنین تعریف می شود: میزان نوری که توسط لامپ ساطع می شود. به عنوان یک معیار برای اندازه گیری لومن یک لامپ رشته ای 100 وات را در نظر می گیریم که حدود 1600 لومن روشنایی ایجاد می کند.

فوت کندل

فوت کندل شدت نور را اندازه می گیرد. در واقع یک فوت کندل، نور تولید شده توسط یک لومن است که در مساحت 1 فوت مربع توزیع می شود. برای بیشتر کارهای خانگی و اداری، 30 تا 50 فوت کندل روشنایی کافی است. برای کارهایی که به دقت بیشتری نیاز داریم، 200 فوت کندل یا بیشتر مناسب است. این میزان شدت نور امکان دقت را بالا می برد و خستگی چشم کمتری را به دنبال دارد. در شب هنگام، ممکن است 5-20 فوت کندل کافی باشد.

مصرف انرژی

اثربخشی روشنایی

نسبت نور تولید شده به انرژی مصرف شده. اثر بخشی نور به عنوان تعداد لومن های تولید شده تقسیم بر میزان مصرف برق (لومن در هر وات) اندازه گیری می شود.

 

کیفیت نور

 

درجه حرارت رنگ

رنگ منبع نور. طبق قرارداد، رنگهای زرد – قرمز (مانند شعله های آتش) گرم و رنگهای سبز – آبی (مانند نوری که از آسمان پوشیده ساطع می شود) سرد تلقی می شوند. دمای رنگ با دمای کلوین (K) اندازه گیری می شود. وقتی مقدار دمای رنگ، دمای بالایی در کلوین نشان بدهد یعنی چیزی حدود (K 3600–5500) ما نور را سرد و وقتی دمای رنگ، دمای پایینی را در کلوین نشان می دهد یعنی چیزی حدود (K 2700–3000) آن نور را گرم تلقی می کنیم.

معمولا عموم مردم نور سرد را برای کارهای بصری ترجیح می دهند. زیرا کنتراست بالاتری نسبت به نور گرم تولید می کند. نور گرم برای محیط زندگی ترجیح داده می شود زیرا این رنگ روشنایی باعث می شود رنگ پوست و لباس جذاب تر به نظر برسد. درجه حرارت رنگ در حدود 2700-3600 K به طور کلی برای اکثر برنامه های کاربردی عمومی در محیط داخلی و روشنایی محیط داخلی یک فضای عمومی توصیه می شود.

بازتاب رنگ

چگونگی ظهور رنگ ها هنگام روشن شدن یک منبع نور را بازتاب رنگ می گویند. بازتاب رنگ به طور کلی مهمترین کیفیت نور نسبت به دمای رنگ در نظر گرفته می شود. بیشتر اشیا تک رنگ نیستند بلکه ترکیبی از رنگهای مختلف هستند. منابع نوری که کمبود رنگ دارند ممکن است رنگ ظاهری یک شی را تغییر دهند. شاخص بازتاب رنگ، یعنی (CRI) مقیاسی 1 تا 100 دارد که توانایی منبع نور را در ارائه رنگ به همان روش نور خورشید اندازه گیری می کند. مقدار اصلی مقیاس یعنی (100 CRI) بر اساس روشنایی توسط یک لامپ رشته ای 100 وات است. منبع نوری با CRI 80 یا بالاتر برای اکثر کاربردهای مسکونی داخلی قابل قبول است.

تابش خیره کننده

روشنایی بیش از حد از یک منبع نور مستقیم که دیدن آنچه را که شخص می خواهد ببیند دشوار می کند. یک شئ روشن در مقابل پس زمینه تیره معمولاً باعث درخشندگی زیاد می شود. نور های روشنی که از صفحه تلویزیون یا کامپیوتر یا حتی یک صفحه چاپ شده منعکس می شوند، باعث ایجاد تابش خیره کننده می شوند. منابع نوری شدید – مانند لامپ های رشته ای روشن – احتمالاً تابش مستقیم بیشتری نسبت به لامپ های بزرگ فلورسنت دارند. با این حال، تابش خیره کننده در درجه اول نتیجه قرارگیری نسبی منابع نور و اجسامی است که مشاهده می شود.

 

موارد استغاده روشنایی

 

نورپردازی محیط

برای فعالیتهای روزمره و در فضای باز برای ایمنی و امنیت، روشنایی عمومی را فراهم می کند.

روشنایی کاربردی

بعضی کارهای خاصی هستند که به نور بیشتری نیاز دارند. روشنایی کاربردی این مقدار روشنایی را تأمین می کند. مانند چراغ های آشپزخانه زیر میز، چراغ های میز یا چراغ های آینه حمام.

تشدید نور

با تشدید نور می توان توجهات را به ویژگی های خاص جلب کرد و یا کیفیت زیبایی محیط داخلی یا خارجی را افزایش داد.

برای آشنایی بیشتر با موارد استفاده روشنایی پیشنهاد می کنیم خواندن مقاله برق روشنایی در خدمت دیدن و بینایی را از دست ندهید.

 

منبع:

https://www.energy.gov/energysaver/save-electricity-and-fuel/lighting-choices-save-you-money/lighting-principles-and-terms

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *